Odpowiednie oprogramowanie magazynowe do zarządzania ułatwia wymianę informacji między magazynami, centrami logistycznymi i zakładami produkcyjnymi.
Zintegrowany łańcuch dostaw, czym jest?
Zintegrowane łańcuchy dostaw wymagają koordynacji pomiędzy poszczególnymi etapami pozyskiwania materiałów, projektowania produktu, wytwarzania, magazynowania czy dystrybucji. Wszystkie procesy magazynowe Twojej firmy możemy wesprzeć integrując w nich nasze rozwiązania takie jak regały i stojaki, kosze i pojemniki czy wózki i platformy.
Pracując w ramach zintegrowanego łańcucha dostaw, łatwiej jest zapewnić identyfikowalność towarów. Można na przykład śledzić surowce i produkty gotowe na różnych etapach – od opracowania projektu do produkcji i przetwarzania – aż do dystrybucji. Dzięki synchronizacji współpracy wszystkich stron zaangażowanych w łańcuch dostaw, każdy uczestnik może łatwo sprawdzić, gdzie w danym momencie znajdują się przedmioty i w jakich warunkach przebiegają różne procesy.
Jak stworzyć łańcuch dostaw?
Cyfrowe zmieniają sposób funkcjonowania firm produkcyjnych. Technologie takie jak chmura obliczeniowa i urządzenia mobilne ułatwiają transformację łańcucha dostaw, zwiększając produktywność, zwinność i konkurencyjność.
Digitalizacja procesów to lepsza koordynacja pomiędzy magazynami i zakładami produkcyjnymi, co oznacza sprawniejszą wymianę danych. Odpowiednie oprogramowanie, pozwoli obniżyć koszty i wyeliminować dodatkowe czynności.
Dzielenie się informacjami na temat logistyki zaopatrzenia, planowania produkcji, zarządzania zapasami, dystrybucji zamówień, sprzedaży produktów, obsługi klienta i innych obszarów umożliwia sprawniejsze funkcjonowanie poszczególnych działów firmy. Taka przejrzystość pomaga również kierownikowi logistyki i produkcji podejmować decyzje, które poprawią jakość obsługi logistycznej.
Jakie korzyści wynikają z integracji dostaw?
Integracja łańcucha dostaw daje kompleksowy wgląd w procesy logistyczne i produkcyjne całej organizacji, a także dostęp do precyzyjnych informacji, które umożliwiają podejmowanie trafnych decyzji biznesowych.
Usprawnienie logistyki łańcucha dostaw i wyeliminowanie pośredników zapewnia, że wszyscy współpracują ze sobą bardziej efektywnie, redukując koszty i błędy.
Łańcuch dostaw może zostać uproszczony. Może to zmniejszyć koszty magazynowania, ograniczyć liczbę dostawców, z których korzystasz i sprawić, że materiały będą łatwiej przepływać między partnerami w łańcuchu dostaw.
Podsumowując
Współpraca między firmami w łańcuchu dostaw zmniejsza ryzyko popełnienia błędów w zarządzaniu zapasami i przygotowywaniu zamówień. Dlatego coraz więcej firm korzysta z nowoczesnych rozwiązań, które tę współpracę ułatwiają. Odpowiednie oprogramowanie to jednak tylko jeden element optymalnego magazynu, najważniejszą role nadal odgrywa odpowiednie wyposażenie w np. regały paletowe czy regały wspornikowe.