W odpowiedzi na zmieniającą się demografię mieszkańców miast, grunty magazynowe w pobliżu dużych metropolii stają się coraz bardziej wartościowe. W związku z tym firmy inwestują w małe magazyny zlokalizowane w obrębie miast, które wymagają mniejszego kapitału i pozwalają na szybszy czas dostawy niż tradycyjne centra fulfillmentowe zlokalizowane poza miastami.
W związku z tym, że w miastach zaczyna brakować terenów przemysłowych, pojawił się sektor magazynowy, który zajmuje się wynajmem i sprzedażą magazynów, hal i innych obiektów przemysłowych. Badanie przeprowadzone przez firmę doradczą Deloitte wykazało, że zapotrzebowanie na obiekty magazynowe wzrośnie o około 80 milionów metrów kwadratowych do 2023 roku. Aby pomieścić napływ zapasów i zapewnić efektywne wykorzystanie przestrzeni, magazyny będą korzystać z technologii, takich jak systemy składowania, platformy i inne rozwiązania do zarządzania wysokością obiektu. Odpowiednie systemy magazynowe, dopasowane do rozmiaru obiektu będą podstawą takich obiektów. Nasze rozwiązania takie jak regały wspornikowe, czy regały paletowe będą idealną bazą dla takich obiektów magazynowych.
Wydajność w magazynie przyszłości
Poprawa wydajności magazynów jest jednym z najważniejszych wyróżników magazynów przyszłości. Zwiększenie efektywności poprzez automatyzację procesów logistycznych polega na wdrożeniu rozwiązań na wybranych etapach pracy.
Automatyczne systemy dostaw – Dostarczaj towary szybko i sprawnie dzięki systemom automatycznym, które usprawniają operacje odbioru.
Magazyny logistyczne przyszłości będą wyposażone w zautomatyzowane systemy magazynowe, takie jak układnice, które sprawnie pobierają i odkładają ładunki z regałów paletowych, czy wspornikowych. Tego typu urządzenia mogą pracować niemal bez przerwy, zapewniając wysoki poziom bezpieczeństwa.
W nowych magazynach urządzenia do przenośniki paletowe i autonomiczne roboty mobilne mogą sprawić, że ładunki będą sprawniej przepływać między różnymi strefami magazynu lub zaopatrywać linie produkcyjne. Możliwe, że do transportu towarów wewnątrz i na zewnątrz obiektu będą wykorzystywane również drony.
Cele przyszłości logistyki
Cele logistyki w magazynie pozostaną w przyszłości takie same jak dziś – poprawa efektywności i obniżenie kosztów operacyjnych. Jednak ze względu na tak szybki rozwój e-commerce, osiągnięcie tych celów będzie coraz trudniejsze.
Magazyn przyszłości będzie nadal dążył do wydajności, redukcji kosztów i jakości usług. Jednak wraz z rosnącą popularnością zakupów online, czasy wysyłki będą pod presją.